1. Państwa będące stronami niniejszego Traktatu postanawiają o odnowieniu Unii Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR).
2. Narody wchodzące w skład Unii Narodów Południowoamerykańskich:
a. zobowiązują się do współpracy w dziedzinach kultury, nauki, gospodarki, obronności i polityki, na zasadach demokracji i konsensusu.
b. zawierają pakt o nieagresji oraz zobowiązują się do dialogu i pokojowego rozwiązywania sporów między sobą.
c. zawierają sojusz obronny oraz zobowiązują się do prowadzenia działań mających na celu obronę suwerenności i niepodległości państw członkowskich.
3. Organami kierującymi Unią Narodów Południowoamerykańskich będą:
a. Sekretariat Generalny - pełniący funkcję organu wykonawczego UNASUR i reprezentującego organizację na arenie międzynarodowej. Na jego czele stać będzie Sekretarz Generalny, który wybierany będzie przez Radę Unii na dwuletnią kadencję, z możliwością jednego ponownego wyboru na urząd.
b. Rada Unii - pełniąca funkcję organu ustawodawczego UNASUR. Złożona będzie z ministrów spraw zagranicznych lub ich odpowiedników z państw członkowskich.
4. Organem odpowiadającym za współpracę wojskową w ramach UNASUR będzie Rada Obrony Ameryki Południowej, w skład której wchodzić będą ministrowie obrony lub ich odpowiednicy z krajów członkowskich.
5. Każde państwo, które będzie chciało dołączyć do UNASUR będzie musiało zostać jednogłośnie zaakceptowane przez Radę Unii.
6. Stronami tegoż traktatu są następujące państwa:
- Federacyjna Republika Brazylii
- Republika Surinamu
- Wielonarodowe Państwo Boliwia
- Republika Chile
- Republika Ekwadoru
- Kooperacyjna Republika Gujany
- Republika Paragwaju